„ Přátelství na dlani“, č. CZ.3.22/3.3.02/12.03467

Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Cyklistický den

2.setkání : CYKLO DEN

V pátek 17. května proběhlo už druhé setkání polských a českých dětí v rámci mikroprojektu

 

„ Přátelství na dlani“. Žáci ze ZŠ Pavlišovská na Babí se setkali s žáky z polské školy v nedaleké Kudowa-Zdrój. Tento den byl ve znamení sportování, všichni se sjeli na dopravním hřišti na kolech.

Zde bylo pro děti připravené dopoledne plné zajímavých ukázek, soutěží a her. Na dopravním hřišti se sjely také složky našeho integrovaného záchranného systému – hasiči Babí a Lipí, auta Záchranné služby královéhradeckého kraje a člen Policie ČR.

Nejdříve se děti seznámily se základními pravidly silničního provozu a vyzkoušely si jízdu na kole po dopravním hřišti. Pro polské děti to byla nová zkušenost, v Kudowě podobné hřiště nemají, a tak si mohly vyzkoušet dopravní situace , jízdu po kruhovém objezdu, přes železniční přejezd i pravidla na křižovatkách na „opravdové „ silnici, ale v úplném bezpečí . To jim dle slov polských učitelů velmi chybí. Po té si děti vyzkoušely ošetření nejrůznějších zranění – vše pod dohledem odborníků záchranářů. Prohlédly si vybavení sanity, mohly si nechat změřit tlak i EKG. Hasiči pro děti přichystali zábavu – stříkání na terč. Protože byl krásný sluneční den, nevadilo, že jsme se trochu namočili. Posledním stanovištěm byla ukázka výcviku psa, všichni jsme se přesvědčili o tom, že i velký a silný pes, který na první pohled vypadá velmi nebezpečně, může být i mazlíčkem. Pod přísným a důsledným vedením je schopen canisterapie a nejrůznějších cvičení poslušnosti.

Na úplný konec si děti vyzkoušely jízdu zručnosti. To byl pro některé velký oříšek, ale připravenou trasu projely všechny a obdivujeme jejich úsilí a šikovnost.

Rádi bychom poděkovali za pomoc při organizaci tohoto dne zaměstnancům dopravního hřiště, členům náchodské záchranné složky, hasičům i Štefanu Bartókovi. Také děkujeme rodičům dětí, p. Vajsarové, panu Hornychovi. Díky také patří p.Samkové z hotelu Hron za chutný oběd.

Všichni se těšíme na příští, v pořadí už třetí setkání v rámci tohoto projektu, a to bude návštěva našich dětí v Polsku. Věříme, že zažijeme hezké dva dny a budeme mít na co vzpomínat.